Jakość powietrza

Wybierz kolor swojego Góral Info

Trwają prace administracyjne. Za utrudnienia w działaniu serwisu przepraszamy. Góral info.

Grypa to nie przeziębienie: przed nami szczyt zachorowań


Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Targu, w związku ze zbliżającym się sezonem epidemicznym grypy przypomina o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą tego typu infekcja. Warto pamiętać, że szczególnie narażone na zachorowanie są osoby z grup ryzyka, m.in. seniorzy, dzieci i kobiety w ciąży.

 

J

 

ak informują eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, od początku sezonu epidemicznego odnotowano 836 477 przypadków zakażeń, a 1 670 osób było hospitalizowanych z powodu choroby.

Reklama
- Największy wzrost zachorowań od początku września odnotowano w województwach: mazowieckim, pomorskim i wielkopolskim, najmniejsze w województwach: lubuskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim. Niestety grypa często mylona jest z przeziębieniem, bądź całkowicie lekceważona przez Polaków, z powodu przechodzenia choroby bezobjawowo, bądź skąpoobjawowo. Osoba chora transmituje wirusa w najbliższym otoczeniu, często bezwiednie. Zakażony dorosły zaraża przez 5 dni, a dziecko nawet do 10 dni - podano.

Szczepienie przeciwko grypie uznawane jest na najskuteczniejszą metodę walki z chorobą.- Jednak najbardziej istotnym powodem, dla którego warto stosować coroczne szczepienie jest przede wszystkim uniknięcie ciężkich powikłań pogrypowych, szczególnie groźnych dla osób z grup ryzyka. Profilaktyka zmniejsza ryzyko hospitalizacji oraz zgonu, szczególnie u seniorów i chorych przewlekle. Ponadto szczepienie ogranicza koszty bezpośrednie, związane z leczeniem grypy oraz koszty pośrednie, wynikające z absencji w pracy i spadkiem produktywności - podkreślają eksperci.

Na styczeń przypada szczytowy okres sezonu zachorowań na grypę. Potrwa on do końca marca.- Zachęcam wszystkich do cyklicznej profilaktyki, która zwiększa odporność organizmu i minimalizuje zagrożenie. Szczepienie przeciw grypie jest szczególnie rekomendowane osobom z grup ryzyka, które powinny pomyśleć o swoim zdrowiu i bezpieczeństwie. Szczepionki przeciw grypie są jeszcze dostępne w przychodniach i aptekach, dlatego warto zaszczepić się jak najszybciej – mówi prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Źródło: OPZGKomentarzeZaloguj sięRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Javascript jest wyłączonyProszę włączyć obługę JavaScrip, aby móc w pełni korzystać z serwisu.